Praktik på Havets hus i Lysekil

Vi har praktiserat två veckor på Havets Hus i Lysekil där de har fiskar, bläckfiskar, hajar, anemoner, maneter, räkor, plattfiskar, sjöstjärnor m.m från Västkusten. Det var lärorikt för vi visste inte så mycket om det marina djurlivet i Sverige innan. Personalen var otroligt välkomnande och varje dag var rolig och annorlunda. Vi fick förbereda mat, mata, tråla räkor, snorkla och håva efter maneter och annat kul i hamnen bredvid. Vi fick även flytta gråsejar från ett akvarium till ett annat, vilket var allt annat än lätt. Vi fick ta hand om tioarmade bläckfiskbebisar och småfläckig rödhaj-bebisar som var jättesöta. Vi tog även hand om små plattfiskar och sorterade räkor som bebisbläckfiskarna skulle äta. Vi har förberett musslor, fisk och räkor som vi sedan utfodrade djuren med.

Vi bodde på Strandflickornas vandrarhem och kusthotell precis bredvid Havets Hus. Det var otroligt pittoreskt och jättemysigt! Stort kök, fin inredning och trevliga rum.

På fritiden besökte vi naturreservatet Stångehuvud, som också låg nära, och Lysekils vackra innerstad.

/Hannelore Medina Leiva och Veronika Sollerman, DP-11