Praktik på Universeum

Praktiken på universeum i Göteborg var mycket intressant och lärorik. De hade en mängd olika exotiska djur som ormar, fåglar, apor och olika insekter från regnskogar runtom i världen. Det fanns även många olika fiskar och häftigast var nog hajarna!
Dagarna började oftast med att skära frukt/grönsaker samt att fixa pellets till djuren. Efter detta lämnade man maten till respektive djur. Det var väldigt varierande vad man fick göra, allt berodde på vad som behövdes. Den mest speciella händelsen måste jag nog säga var när en av personerna från programmet Djursjukhuset var där och hade hälsokontroll på  en massa fåglar i karantän och då fick man hjälpa till!
Måste säga att det var en väldigt trevlig och lärorik upplevelse och rekommenderar starkt att man tar chansen att åka dit om den presenterar sig!!

/Filip DP-11