Kontakta oss

Kontakta oss på Djurgymnasiet

Har du frågor kring skolan, våra inriktningar eller är det något annat du funderar över? Då är du varmt välkommen att ta kontakt med oss på Djurgymnasiet.

Kontakta skolan

Receptionen: 08-744 62 50

E-post: info@djurgymnasiet.com

Postadress:
Djurgymnasiet Stockholm
Box 44078
100 73 Stockholm

Besöksadress: Trekantsvägen 7, Liljeholmen

Sjukanmälan görs via Schoolsoft.

Kontakta vårt hundcenter

Telefon: 08-744 27 10

E-post: hundcenter@djurgymnasiet.com

Hemsida: djurgymnasiethundcenter.se

Besöksadress: Trekantsvägen 7, i Liljeholmen

Skolledare

Klara Lundin

Rektor och ansvarig för EHT

070-759 78 60

klara.lundin@djurgymnasiet.com

Josefin Thelin

Biträdande rektor

072-384 78 99

josefin.thelin@djurgymnasiet.com

Eva Söder

Marknadsansvarig

eva.soder@djurgymnasiet.com

Térèse Laurent

VD för Animallogos AB

terese.laurent@djurgymnasiet.com

Administation

Karl Wikström

Intendent

karl.wikstrom@djurgymnasiet.com

Lotta Friman

Ekonomiansvarig

lotta.friman@djurgymnasiet.com

Nadia Holmlund

Skoladministratör

08-744  62 50

nadia.holmlund@djurgymnasiet.com

Ortrun Feldwisch

Schemaläggare

ortrun.feldwisch@djurgymnasiet.com

Lärare

Adrienne Sant'Orp

Naturbrukslärare, disputerad agronom och undervisar i djurkurser

adrienne.santorp@djurgymnasiet.com

Caroline Malmgren Forsling

Lärare i svenska och engelska

Föräldraledig

Therese Ahlman

Lärare i hund- och naturbrukskurser

therese.ahlman@djurgymansiet

Tomas Karlsson

Naturbrukslärare och zoolog,
undervisar i djurkurser

tomas.karlsson@djurgymnasiet.com

Christer Olsson

Lärare i svenska och historia

christer.olsson@djurgymnasiet.com

Cristina Nicolae

Leg. veterinär och lärare i djursjukvård

cristina.nicolae@djurgymnasiet.com

Emma Eidehem

Lärare i religon och historia

emma.eidehem@djurgymnasiet.com

Fredrik Lindahl

Lärare i idrott och hälsa samt aktivitetsledarskap

fredrik.lindahl@djurgymnasiet.com

Hanna Norén

Lärare i biologi och naturskap

hanna.noren@djurgymnasiet.com

Jonna Boström

Lärare i djur- och naturbrukskurser

jonna.bostrom@djurgymnasiet.com

Helena Hemberg Lind

Lärare i svenska

helena.hemberglind@djurgymnasiet.com

Katarina Pajic

Lärare i svenska och engelska

katarina.pajic@djurgymnasiet.com

Lars-Åke Ebbeson Wickström

Lärare i engelska

lars-ake.ebbeson@djurgymnasiet.com

Magnus Fiske

Lärare i entrepenörskap och företagande

Tjänstledig

Malin malmberg

Lärare i djursjukvård och hundkunskap

Föräldraledig

Maria Zetterquist

Lärare i hundkurser

maria.zetterquist@djurdymnasiet.com

Peggy Boström

Lärare i samhällskunskap, kommunikation och entrepenörskap

peggy.bostrom@djurgymnasiet.com

Per Söder

Lärare och yogainstruktör, undervisar i mental träning

per.soder@djurgymnasiet.com

Sanna Dahlbeck

Lärare i matematik

sanna.dahlbeck@djurgymnasiet.com

Sara Lindén

Lärare i biologi och engelska

sara.linden@djurgymnasiet.com

Sara Wedahl

Lärare i matematik

sara.wedahl@djurgymnasiet.com

Carina Sjölin Fernqvist

Naturbrukslärare

carina.sjolin-fernqvist@djurgymnasiet.com

Sigrid Forslund

Naturbrukslärare

sigrid.forslund@djurgymnasiet.com

Stina Berg

Lärare i biologi och naturbrukskurser

stina.berg@djurgymnasiet.com

Kristofer Haraldsson

Lärare och mentor

kristofer.haraldsson@djurgymnasiet.com

Kristina Bylund

Naturbrukslärare

kristina.bylund@djurgymnasiet.com

Instruktörer

Emelie Rosendal Alamo

Djurvårdarinstruktör på djuravdelningen

emelie.rosendalalamo@djurgymnasiet.com

Zandra Örjing

Djurvårdarinstruktör på djuravdelningen

Tjänstledig

Ida Spångberg

Djurvårdarinstruktör på Hundcenter

ida.spangberg@djurgymansiet

Maria Bahrami

Djurvårdarinstruktör på djuravdelningen

maria.bahrami@djurgymansiet

Linnea Nydahl

Djurvårdare

linnea.nydahl@djurgymnasiet.com

Lina Bomler

Föreståndare på djuravdelningen

lina.bomler@djurgymnasiet.com

Pella Eriksson

Djurvårdarinstruktör på Hundcenter

pella.eriksson@djurgymnasiet.com

Rebecka Stengård

Föreståndare och djurvårdarinstruktör på Hundcenter

rebecka.stengard@djurgymansiet

Mentorer

Robin Swegler

Mentor

robin.swegler@djurgymnasiet.com

Cecilia Lyhre

Mentor

cecilia.lyhre@djurgymnasiet.com

Linn Söderberg Karlsson

Mentor

linn.soderbergkarlsson@djurgymnasiet.com

Elevhälsoteam

Carina Persson

Specialpedagog

carina.persson@djurgymnasiet.com

Caroline Söderqvist

Skolsköterska

caroline.soderqvist@djurgymnasiet.com

Ewa Werner

Speciallärare

ewa.werner@djurgymnasiet.com

Katarina Roupé

Kurator

katarina.roupe@djurgymnasiet.com

Lill-Lill Hallvares

Studie- och yrkesvägledare

syv@djurgymnasiet.com

APL-samordnare

Ellinor Sandström

APL-samordnare

076-948 8100

ellinor.sandstrom@djurgymnasiet.com

Lärar- och elevassistenter

Celine Aslan

elevresurs

celine.aslan@djurgymnasiet.com

Felicia Andersson

elevresurs

felicia.andersson@djurgymnasiet.com

Johanna Söder Pihl

elevresurs

johanna.soderpihl@djurgymnasiet.com